Güncel Duyurular

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Güncel Duyurular
  • 15.09.2017

Taşmektep Açılış Şenliği

Taş Mektep açılış şenliğinde demokrasi vurgusu yapıldı

“Taş Mektep ile aydınlığa koşuyoruz”

Boşaltılan köy okulu Taş Mektep, şenlikle açıldı

Mimarlar Odası Ankara, Eskişehir, Gaziantep, Trabzon Şubeleri’nin Rize`nin Fındıklı ilçesi Gürsu Köyü`nde taşımalı eğitimden kaynaklı boşaltılan köy okulunu, mimarlık, peyzaj mimarlığı ve çevre mühendisliği öğrencileri ile yeniden yaşam alanına çevirdiği Taş Mektep, düzenlenen şenlikle açıldı.

Duygulu anların yaşandığı şenliğe Mimarlar odası şubelerinden, yürütücülerden ,Gürsu Köyü’nden ve çevre köylerden büyük katılım oldu. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Şube Sekreter Üyesi Namık Kemal Kaya, Yönetim Kurulu Üyeleri, Muteber Osmanpaşaoğlu, Songül Üzgün,Mustafa Kemal Yurttaş,Bartın Üniversitesi`nden Mustafa Artar, Atılım Üniversitesinden Ali Hakkan, Avrasya Üniversitesinden Aydan Yılmaz, TOBB Üniversitesinden Cansen Kılıçöte,Mimarlar Odası  Gaziantep Şubesi sekreter Üyesi Fatma Aslı Tezel ,akademisyen Ferhan Yalçın ve Kent İzleme Merkezi Sekreteryası`ndan Redife Kolçak’ın da katıldığı Şenlik Gürsu Köyü’nde gerçekleştirildi. Halk sofrası kurularak başlayan şenlikte 68 Kuşağı`nın liderlerinden Cihan Alptekin’in hayatını konu alan, Nuran Alptekin Kepenek’in kaleme aldığı “Bizum Cihan”  ile Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,42. Dönem Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Avukat Gökçe Bolat’ın yazdığı Kaçak Saray mücadelesini ve AOǒnin nasıl talan edildiğini anlatan “Kaçak Saray” kitabının imza günü gerçekleştirildi. 

Mektebimizle aydınlığa koşuyoruz 

Bir  köy okulunun yeniden hayata dönüş projesi olan Taş Mektep sürecine dair kendi okuduğu okula  yöredekilerle sahip çıkan  Makine Mühendisi Ercüment Çervatoğlu’nun  açılış konuşmasının ardından İlginin büyük olduğu Taş Mektep  açılışında  konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Bu mektep bize çok şey öğretti. Birbirimizi tanımayı, paylaşmayı, birlikte taş üstüne taş koymayı kilometrelerce uzakta bile olsak bu mektep için yüreğimizin çarpmasını öğretti. Bu mektep yeniden öğrenmenin ve aydınlanmanın tanığı oldu. Zil çalıyor okul başlıyor. Bu okul bu ülkeye yeniden demokrasi getirmenin okulu olacak. Her birimiz bunun parçası olacağız. Mektebimizle birlikte aydınlığa doğru koşuyoruz” diye konuştu. 

Bu mektep bilimin en ücra köşeye taşındığının kanıtıdır 


http://www.gazeteduvar.com.tr/turkiye/2017/09/11/23-yildir-kapali-okulu-imece-ile-actilar/