Şube Etkinlikleri

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Şube Etkinlikleri
  • 02.05.2015

Workshop-Endüstriyel Yapı Mirasını Koruyarak Yeniden Canlandırılması-02.05.2015

Varolan kültürel mirasın yeni bir bina ile birlikte yeniden canlandırma.

Endüstriyel yapı mirasını koruyarak yeniden canlandırılması , teknolojinin hızına ayak uyduramamış sanayi mirası olan bu yapıların yıkıma terk edilmesi, tamamen ortadan kalkması ve izlerinin silinmesi , kent imajı ve kent kimliği açısından olumsuz bir uygulama. Alanın, sanat ve kültür merkezi olarak değerlendirilmesi. Amaç; kentin gurur duyacağı, insanlarda tutku oluşturacak bir yer sağlamak; dinamik, romantik, rahatlatıcı atmosferleri birleştirmek. Projenin öngörüsü; yaratıcı beyinleri bir araya getirmek.

Eskişehir’in kentsel gelişmesi, kent tarihi , kent belleği ve kent kimliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olan Eskişehir Fabrikalar Bölgesi. Kentsel belleğin olası tüm izleri ortadan kalktığında kartpostallar ve eski fotoğraflar, anıların yerine geçmeye çalışır; Kurt ve Çift Kurt Kiremit Fabrikasının tescil edilmesine rağmen daha sonra fabrikaların etrafındaki duvarları yıktılar. Çünkü oradaki amaç; fabrikaya hiç müdahale yapmadan, duvarları da yıkarak yıkımı açık bir hâle getirmekti ve en son 2014 kış aylarında yoğun kar yağışından dolayı fabrikanın en karakteristik beton tonoz çatısının yıkılması ve bunun üzerine arsa sahiplerinin ölüme terk ettiği kent tarihini mimarlar odası Eskişehir subesi olarak bir nebze dikkat çekebilmek amaçlı çalıstay düzenlenmesine karar verildi. Neden Hollanda dan mimarlar ve öğrenciler ?

Biz Mimarlar kent tarihini, kent belleğini korumak deyince ancak yıkıp ya yeni bir kopya yaparak yada tamamen rant amaçlı örneğin 1999 depreminden sonra bacalar tehlike oluşturuyor diye medyada sansasyonel haberler çıkmaya başladı. Sonraki süreçte ise hepimizin bildiği gibi bacaların yıkılması gerçekleştirildi ve tramvay hattının güzergâhı değiştirildi. Fabrikaların çamur havuzları, atölyeleri gibi birçok yapı tescillenmesine rağmen hepsi yıkıldı ve ESPARK alışveriş merkezi inşa edildi. Oysa o bacalar, simgesel öğelerdi. fakat Hollanda da 1985 yılında çıkan kanun ile tüm kültürel varlıklar tescillenmiş ve hepsi ya cephesi korunarak ya işlevi yada binaya başka bir işlev kazandırılarak tekrar kullanıma açılmış.

Yeniden canlandırma , revitalization.

Çalıştayın amacı sadece varolan kültürel mirasın yeni bir bina ile birlikte yeniden canlandırma ile kalmamalı aynı zamanda Eskişehir kentini haritada simgesel olarak en hızlı ikon haline nasıl getirebilirdik. Son dönemlerde ülkeler değil; kentler yarışıyor. Buna bağlı olarak kentlerin farklılıklarını ortaya koymaları çok büyük bir önem arz etmektedir. haritada sadece yeşil alanları alışveriş merkezleri odunpazarı evleri ile değil sanayi yapıların tekrardan yeniden mimari nitelikleri ile ön plana çıkması hem turizme hem Eskişehir` e en önemlisi mimarlığa hizmet amaçlıydı ; bu yüzden çalıştay gurubu fabrikalar bölgesinin dokusunu hissetmeliydi.

Kılıçoglu fabrikası ; Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk yıllarında yeniden yapılanma çalışmaları hızlandırılmış, o tarihlerde yapılan araştırmalarda kiremit yapımına en elverişli toprak Eskişehir`de bulunmuştur, o yıllarda Eskişehir`e gelen Atatürk, ziyareti sırasında aralarında Sabri Kılıçoğlu` nun da bulunduğu Eskişehir`li iş adamlarıyla bir araya gelerek bu yapılanma çalışmalarında önemli rol oynayacak tuğla ve kiremit fabrikası kurulması talimatı vermiştir.

Doğrular kereste Fabrikası suan bir eglence yemek sektörüne dönüşmüş konserlerin verildiği ve fabrikanın makinaların hala korunduğu bir yer 222.

Ciftkurt kiremit mimar ve ögrencilerin çalıştayın çalışma yapılacak bina; heran üstüne yıkılabilir diye korkutulan yıkılması içinde dua edilen fabrikaya ziyaret. Çalıştayın ikinci ve üçüncü günleri Kurşunlu külliyesi Odunpazarı kültür merkezinde tarihi bir mekanda hollanda, Ankara ve Eskişehir` den gelen mimarlık öğrencileri ve mimarlar ile beraber

workshop. Çalıştayın son günü dördüncü günü kimi öğrenciler flemenkçe kimiside türkçe kelimeler söylemesi hepimizi gülümsetti ve en kısa sürede Eskişehir şube olarak Hollanda`daki örnekleri görmek için sabırsızlanıyoruz.