Şube Etkinlikleri

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Şube Etkinlikleri
  • 19.07.2017

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi Üye Toplantısı ve Üye Yemeği-19.07.2017

 Elbette Ülkemizde olduğu gibi Eskişehirimizde de  sürekli imar planları, şehir rantları tartışma konusu. Daha doğrusu şehir rantları.  Biz mimarlar da bunun farkındayız. Aslında herkes farkında. Umudumuzu yitirmeden, yılmadan, bıkmadan, korkmadan bildiğimiz doğruları söylemekten çekinmeyeceğiz. Çağımızın ön büyük önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, bilim ve akıl yolundan şaşmayacağız. Sır köşelerde hiç kimseyle pazarlık yapmadan şeffaflığı / açıklığı savunacağız. Sürdürülebilir kalkınmaya, vicdana, tarihe, kültürel mirasa aykırı düzenlemelere, şehirlerin yağmalanmasına, doğa katliamlarına karşı çıkacağız. Unuttuğumuzu sanmayın; kuşların yuvalarının bozulmasına da izin vermeyeceğiz, sokak hayvanlarına bir kap suyu çok görmeyeceğiz. Bunlarda bizim insani taraflarımız.

  Aslında söylenecek çok şey var. Neredeyse söylemekten te korkar olduk. Toplum olarak tartışmayı, konuşmayı, uzlaşmayı unuttuk. Daha dün Dünyanın sayılı büyük kentleri arasında bulunan İstanbul yağan yağmur nedeniyle neredeyse felç olmuş durumda. Televizyonlardan görüntüleri izledik. Gördük. Ben telefonla İstanbul’daki dostlara sordum. Her şey bir yana gerçekten İstanbul çok kokuyormuş!

 Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği tartışmaları unutuldu, şimdi de Anıtkabir tartışmaları başladı. Artvin’de altın madenleri, Karadeniz de turistik yapılaşmalar,  Ege, Marmara da Zeytin ağaçları, İzmir körfezi gerçekten bunaldık.

            Biz mimarlar;

            "Daha iyi bir Dünya, Ülke,  kent hedefleri için yeni bir mimari anlayışını koymaya çalışırken mimarlığın, planlamanın ve tasarımın önemini biliriz.

            İnsanlar için daha iyi bir gelecek sağlamadaki yenilikçi ve yaratıcı eserlerle kendimizi ifade ederiz.  

            Kendi mesleğimize, kentlere ve ülkeye sahip çıkma ve daha iyi bir Dünyada yaşama biz mimarların hakkı ve görevi. Eskiyi yıkarak yenisini yaptığınızda yenilikçi olmazsınız. Şehrin marka değerini yükseltemezsiniz. Kent ve kentli kimliğini oluşturamazsınız.

            Belleksiz bir kentleşme toplumsal dinamikleri bozmakta, ısrarla sahip çıktığımız yerel değerler, kültürel miras, doğal çevre, yağmacılar tarafından yok edilmekte, karşı çıkışlarımız yok sayılmakta, etik değerler ayaklar altına alınmaktadır.  Tarihi kimliği antik çağlara kadar uzanan şehrimiz ne yazık ki kimliksiz hale gelmektedir. Aramızda olmayan, itiraz ve isteklerimizin çoğunu dikkate almasa da, bizleri meslek mensubu olarak kabul eden, görüşlerimizin nezaketle dinleyen, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in de kulaklarını çınlatarak, kendisine gıyabında saygılar sunuyorum.     Şehrimizde İlçe Belediyeler, mahallelerde uygulanan sözde projeler itirazlarımıza rağmen, yapılmaya devam edilecekse, bu saatten sonra bilmiyordum mazereteni kabul etmemiz de mümkün değildir. Biz onlara ulaşamıyorsak, onların bize resmi kimlikle gelip sorması gerekmez mi

“Kent, kentli, tasarım, planlama, yaşanabilir mekanlar, turizm mekanları,  kültürel değerler, sürdürülebilir kalkınma, tarih bilinci, proje, uygulama”  her biri birkaç cümleyle geçiştirilebilecek kavramlar değil. Bu nedenle tartışmaları sonraya bırakıyor, çuvaldızı başkasına batırırken, izninizle birazda iğneyi kendimize batırarak,  Doğal Hasol Hocamızın “ Mimarlar Dik Durur” kitabından alıntı yapmak istiyorum;  Hasol Hocamızın dediği gibi; “her mimar biraz günahkardır. Bir söyleme göre doktorun hatası toprak altında, mimarınki toprak üstünde olurmuş. Bir başkasına göre de doktorların hatasını toprak örtermiş, mimarlarınkini ise ağaçlar …”

   Ömrünüz kesilen çınar ağaçlarından, yıkılan evlerden kısa olmasın demek isterdim. Doğrusu da bu olurdu. Gelinen nokta da ne yazık ki; hepinizin ömrü, kesilen ağaçlardan, yıkılan evlerden  uzun olmasını diliyorum. Bizleri onurlandırdığınız, beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, sağlık dileklerimle, yönetim kurulu adına saygılar sunuyorum. Afiyet olsun.

TMMOB MİMARLAR ODASI ESKİŞEHİR ŞUBESİ

13.DÖNEM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Canan OYTAN