Şube Etkinlikleri

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Şube Etkinlikleri
  • 29.01.2014

Canan Oytan: Sahte Diplomalı Mimarlar Artıyor!

TMMOB Mimarlar Odası Olağan Genel Kurulu`nun ilk oturumunda konuşan Başkan Canan Oytan, hem mesleki sorunlarından hem de kentin sorunlarından söz etti. Oytan, özellikle son zamanlarda sahte diplomalı mimar ve mühendislerin arttığına dikkat çekti.

Faaliyet raporlarının da okunduğu kongrenin Divan Başkanlığını İbrahim Yaşar Dedelek yaptı. Başkan Yardımcısı Simge Bulut olurken, kâtiplik görevini ise Ömür Uğraş üstlendi. Mimarlar Odası Başkanı Canan Oy tan kongrede yaptığı konuşmada, yeni dönemde özellikle mimarlık mesleğinin saygınlığını korumak, mesleki sorunları çözebilmek ve erişebilirlik, yaşanabilir kent söylemiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı.

Mesleki sorunların azalacağı yerde her geçen gün çoğaldığına da dikkat çeken Oytan, özellikle son zamanlarda sahte diplomalı mimar ve mühendislerin yanında çağdaş yaşamı özümseyememiş kişilerin arttığına da dikkat çekti.

HATBOYU TOPRAKSIZ YEŞİLLENECEK

Hat boyuna da sessiz kalmadıklarını ifade eden Oytan," Temel yaklaşım biçimi bu tür bir açık alanın inşası değil, burayı kimlerin kullanacağı olmalıydı. Yapılan düzenleme kimlere hitap edecek? Sorulması gereken soru bu olmalıydı. Kentin merkezinde bu alanın nefes alınacak bir mekan olarak öngörülmediği düşüncesindeyiz. Kent merkezinde insanların kuş seslerine, yağmurdan sonra toprak kokusuna ihtiyacı olduğunun bu kentin aynı zamanda sakinleri olarak söyleyebiliriz. Alan proje görsellerinden ve kısmi olarak uygulanmakta olan projeden anlaşıldığı üzere yeşillenecek ancak hat boyu maalesef topraksız yeşillenecek" dedi.

RANT VE YAĞMAYA KARŞI ÇIKTIK

Eskişehir`in 50 yıllık geleceğini belirleyecek 1/25 binlik planlar hakkında da taleplerini sunduklarını söyleyen Oytan, şunları söyledi: "Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi öğretim üyelerine yaptırılan 1/25 binlik nazım imar planı çalışmaları hakkında toplantı talebinde bulunduk. Toplantıda bu işin muhataplarına meslek odası olarak taleplerimizi ilettik. Bu amaçla şubemize kayıtlı tüm meslektaşlarımıza bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecektir. Mimarlar Odası olarak kentimizdeki tüm rant ve yağma projelerine karşı durmaya çalıştık." Konuşmaların ardından toplantı sonlandırılırken, seçimler ise bugün gerçekleşecek.


http://www.arkitera.com/haber/26380/canan-oytan--sahte-diplomali-mimarlar-artiyor