Şube Etkinlikleri

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Şube Etkinlikleri
  • 26.10.2017

Alpu Termik Santral Konulu Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi Basın Açıklaması

50 yıl sonra ne olacak?

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü`nün bu yıl ki teması Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) tarafından, “İklim Değişikliği için Harekete Geç!” olarak belirlendi.Ulusal ve yerel basında Eskişehir Alpu Ovasında 5 köyü kapsayacak alanda Türkiye’nin 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kömür rezervinin bulunduğu görünce sevinmiştik. Hemen arkasından da yine Türkiye’nin en büyük TERMİK SANTRALİNİN kurulacağı müjdesini ne yazık ki verdiler.

Diğer meslek odalarıyla teknik çalışmalarımız sürmektedir. Sizlere burada Alpu Ovasına termik santral yapıldığında kısaca neler olacağını basit, anlaşılır şekliyle izninizle anımsatmak istiyorum.

Öncelikle belirtelim; Türkiye’nin en büyük kömür maden rezerv alanı Zonguldak’tır. Zonguldak’tan Gümüşhane’ye kadar taş kömürü rezervlerinin bulunduğu ancak işletmeye açılmadığı da bilinmektedir. Sadece Zonguldak Taşkömürü kömür havzasında Türkiye’nin tüm enerji ihtiyacını karşılayacak 150 yıllık rezervin olduğu da ifade edilmektedir.

Termik santralin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Kısaca termik santral suyun kömürle ısıtılıp, buhara dönüştürülerek elektrik enerjisi üretme yöntemidir. Ana hammadde kömür ve su. Elde edilen de elektrik enerjisi.

Hani çağdaş insan sürdürülebilir kalkınmayı savunan, gelecek nesillerin hakkı olan doğal ve kültürel zenginlikleri koruyup, sadece hakkını kullanan insanlardı. Alpu ovasına termik santrali kurunca 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılıyoruz. 50 yıl sonra ne olacak? Aslında olacakta bugünden biliniyor; başta kanser ve akciğer hastalıkları, kül ve çoraklaşmış topraklar, değişen iklim. Bunu istiyorsak hemen termik santrale evet diyelim.

Karadeniz’de, Akdeniz’de termik santraller kuruluyor. Santralin soğutulmasında deniz suyu kullanılıyor. Günlük bir termik santralde kullanılan günlük 900 bin ton. Bu suyu nereden bulacağız. Elbette Alpu Ovasının altındaki yeraltı sularından. Sıcak suyu nereye deşarj edeceğiz, tekrar toprağa. İklim ne kadar değişecek Uçuşan küller kaç kilometre alana yayılacak?

Yine biliyoruz ki Termik santraller 100 kilometre yarıçapında bir alanda asit yağmurlarına neden olmaktadır. Bu durum, sadece Alpu Ovasının değil, Eskişehir ilinin tamamının asit yağmurlarından etkilenmesi, ormanların, tarım alanlarının yok olması, toprağın ve yeraltı sularının asitleşmesi ve verimsiz hale gelmesi, hava kirliliğinin artmasıdır. Kısaca; yürüyen, yürümeyen, düşünen, düşünemeyen tüm canlılar etkilenecektir.

Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi üyeleri olarak gelecek nesilleri de ilgilendiren doğa katliamına ortak olmayacağımızın kamuoyu ve karar alıcılar tarafından bilinmesini istiyorum. En azından bugünkü teknolojiyle üretim yapılmasının doğaya ihanet olduğunu bilmemiz, bilmemiz yetmez herkese anlatmamız gerekir.

Tüm kurum ve kuruluşları, meslek örgütlerinin tamamını duyarlılığa ve insanlığa davet ediyoruz.

Canan OYTAN

Mimarlar Odası  Eskişehir Şubesi

13. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı