Şube Etkinlikleri

Fotogaleri

  • TMMOB Eskişehir
  • Şube Etkinlikleri
  • 10.5.2016

Y.Mimar Tevfik İLTER-Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı Sunumu ve Söyleşi- 10.05.2016

TEVFİK İLTER 

1974 yılında girdiği YTÜ ‘ den mezun olduktan sonra piyasada önce ahşap sektöründe çalışmaya başlamış, daha sonra tarihi ahşap yapıların restorasyonları üzerinden Tarihi yapılarla ilgili çalışmalar yapmıştır. Bu süreç içerisinde 80 den fazla yapının restorasyonunu tamamlamıştır. 1999 yılında meydana gelen Kocaeli depremi sonrası saha araştırmalarından sonra deneyimlerini aktarmak üzere Kocaeli Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. Muğla Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve son olarak Maltepe üniversitesinde görev yapmıştır. Bu üniversitelerde Ahşap yapılar, yapı elemanları, ince yapı, rölöve restorasyon ve tasarı geometri derslerini vermiştir. 

Şu anda üniversitedeki görevini bırakmış ; arınma ve su kültürünün Türk hamamına kadar olan süreciyle ilgili araştırmalarını bir kitap haline getirmek için çalışmaktadır. 

Bu gün bize kısaca insanlığın su ile ilişkisinden bahsetti ve Osmanlı klasik dönem hamamlarından Dönemin en önemli mimarı olan MİMAR SİNAN TARAFINDAN yapılan Ayasofya hamamını yada bilinen adıyla Hürrem Sultan Hamamını ve restorasyon sürecindeki bulgularını anlattı.